Fourteen Greens elected in Fall 2012 elections

Wednesday, November 7, 2012

Over 40 Greens were on the ballot in California and 14 were elected in Fall 2012 elections, including seven on November 6th. See here for GPCA positions on the statewide initiatives.

Elected Greens (14)

Mayor (1)

Bruce Delgado,  Mayor, Marina (Monterey County) (incumbent) 
1st of 2 candidates for one seat, 2,604 votes 62.58%  ELECTED

Unified School Districts (3)
 
Phyllis T. GreenleafTrustee, Board of Education, Live Oak Elementary School District (Santa Cruz County)
 
Kimberly Ann Petersen, Trustee, Boardmember, Board of Education, Geyserville Unified School District (Sonoma County)
2 candidates for three seats (not on ballot, declared elected because race not contested)  ELECTED
 
Karen L. Pickett, Board Member; Canyon Elementary School District, Canyon (Contra Costa County) (incumbent)
1 candidate for two seats (not on ballot, declared elected because race not contested)  ELECTED
 
Water District (2)
 
Randy Marx, Director, Fair Oaks Water District, Division 4 (Sacramento County) (incumbent) 
 
Kaitlin Sopoci-Belknap, Water Board, Eureka (Humboldt County) (incumbent) 
3 candidates for 3 seats (not on ballot, declared elected because race not contested) ELECTED
 
Other Districts (1)
 
John Abraham "Abe" Powell, Director, Montecito Fire Protection District (Santa Barbara County)
 
Neighborhood Council (7) 
 
Sylvia Aroth, At-Large Community Officers, Venice Neighborhood Council, Los Angeles (Los Angeles County) - election October 28
Wendell Conn, Area Representative, Empowerment Congress West Neighborhood Council, Los Angeles (Los Angeles County) - election October 27
 
Sylvia Arredondo, Members at-large, Wilmington Neighborhood Council, Los Angeles (Los Angeles County)  -  election October 20
Andrew Ptashnik, Mount Washington Representatives, Arroyo Seco Neighborhood Council (Los Angeles County)  -  election October 13
 
Gregory Luke, Business Director, Eagle Rock Neighborhood Council, Los Angeles  (Los Angeles County)  -  election October 13
 
Julio Santizo, Resident Tenants Representatives, Rampart Village Neighborhood Council, Los Angeles (Los Angeles County)  (incumbent) - election October 6
 
Jack Lindblad, At-Large Representatives, Arleta Neighborhood Council, Los Angeles (Los Angeles County) - election August 4
1 candidate for 3 seats ELECTED

All Results:

President/Vice-President: Jill Stein/Cheri Honkala (GPUS presidential nominees)
4th out of 6 andidates for 1 seat, 57,694 votes 0.6%

Mayor (2)

Bruce Delgado,  Mayor, Marina (Monterey County) (incumbent) 
1st of 2 candidates for one seat, 2604 votes 62.58%  ELECTED

Khalil Jacobs Fantuzzi, Mayor, Berkeley (Alameda County)
5th of 6 candidates for one seat, 1,370 votes 4.19%  (ranked choice voting)

 
City Council (9)
 
Theresa Anderson, City Council, Oakland, at-large (Alameda County)
 
Morris Kaplan, City Council, Willits (Mendocino County)
 
Marilyn Langlois, City Council, Richmond, at-large (Contra Costa County)
 
Don MacLeay, City Council, Oakland, District 1 (Alameda County)
 
John (Stevens) Mann, City Council, Santa Monica, at-large (Los Angeles County)
 
Jane Rands, City Council, Fullerton, at-large (Orange County)
 
Duane Roberts, City Council, Anaheim, at-large (Orange County)
 
Phoebe Sorgen, City Council, Berkeley, District 6 (Alameda County) - write in candidate
 
Sheri Spellwoman, City Council, Albany, at-large (Alameda County)
6th of 7 candidates for three seats, 1,092 votes 8.76%
 
Treasurer (1)
 
Lauren Sinott, Treasurer, Pt. Arena (Mendocino County)
 
Community College Districts (1)
 
Randy Menjivar, Peralta Community College,  East Oakland District (Alameda County)
Unified School Districts (5)
 
Byron Barrett, Trustee, Board of Education, Albany Unified School District (Alameda County)
 
Phyllis T. GreenleafTrustee, Board of Education, Live Oak Elementary School District (Santa Cruz County)
 
Mike A. Perez, Trustee, Board of Education, Aromas-San Juan Unified School District (Monterey County) (incumbent)
4th of 4 candidates for three seats, 987 votes  
 
Kimberly Ann Petersen, Trustee, Boardmember, Board of Education, Geyserville Unified School District (Sonoma County)
2 candidates for three seats (not on ballot, declared elected because race not contested)  ELECTED
 
Karen L. Pickett, Board Member; Canyon Elementary School District, Canyon (Contra Costa County) (incumbent)
1 candidate for two seats (not on ballot, declared elected because race not contested)  ELECTED
 
Water District (2)
 
Randy Marx, Director, Fair Oaks Water District, Division 4 (Sacramento County) (incumbent) 
 
Kaitlin Sopoci-Belknap, Water Board, Eureka (Humboldt County) (incumbent) 
3 candidates for 3 seats (not on ballot, declared elected because race not contested) ELECTED
 
Other Districts (2)
 
John Abraham "Abe" Powell, Director, Montecito Fire Protection District (Santa Barbara County)
 
Mary Power Giacoletti, Director; San Simeon Community Services District; 2 Year Short Term (San Luis Obispo County)

Neighborhood Council (18) - these elections are on different days than November 6 

 
Sandra Garratt, Historic Downtown Business Director, Downtown LA Neighborhood Council, Los Angeles (Los Angeles County) - election November 15
2 candidates for 1 seat
 
Beth Allyn, Outreach Officer, Venice Neighborhood Council, Los Angeles (Los Angeles County) - election October 28
 
Sylvia Aroth, At-Large Community Officers, Venice Neighborhood Council, Los Angeles (Los Angeles County) - election October 28
Adam Glick, At-Large Community Officers, Venice Neighborhood Council, Los Angeles (Los Angeles County) - election October 28
 
Lisa Green, At-Large Community Officers, Venice Neighborhood Council, Los Angeles (Los Angeles County) - election October 28
 
Matthew Schildkret, Chair of Land Use and Planning Committee, Venice Neighborhood Council, Los Angeles (Los Angeles County) - election October 28
 
Wendell Conn, Area Representative, Empowerment Congress West Neighborhood Council, Los Angeles (Los Angeles County) - election October 27
 
Sylvia Arredondo, Members at-large, Wilmington Neighborhood Council, Los Angeles (Los Angeles County)  -  election October 20
Andrew Ptashnik, Mount Washington Representatives, Arroyo Seco Neighborhood Council (Los Angeles County)  -  election October 13
 
Gregory Luke, Business Director, Eagle Rock Neighborhood Council, Los Angeles  (Los Angeles County)  -  election October 13
Mark Haskell-Smith, Sub-District 5 Director, Eagle Rock Neighborhood Council, Los Angeles  (Los Angeles County)  -  election October 13
 
Julio Santizo, Resident Tenants Representatives, Rampart Village Neighborhood Council, Los Angeles (Los Angeles County)  (incumbent) - election October 6
 
Michael McCue, At-large director, West Hills Neighborhood Council, Los Angeles (Los Angeles County) - election September 29
 
Jack Lindblad, At-Large Representatives, Arleta Neighborhood Council, Los Angeles (Los Angeles County) - election August 4
1 candidate for 3 seats ELECTED
 
Edy Alvarez, At-Large Representatives, Pacioma Neighborhood Council, Los Angeles (Los Angeles County) - election August 4 
 
Jack Lindblad, At-Large Representative, Panorama City Neighborhood Council, Los Angeles (Los Angeles County) - election August 4 
3rd of 9 eligible for 5 positions, 17 votes, 18.7% ELECTED
 
Eugene Hernandez, At-Large Representatives, Sylmar Neighborhood Council, Los Angeles (Los Angeles County) - election August 4 
 
Marlon Stern, At-Large Representatives, Sylmar Neighborhood Council, Los Angeles (Los Angeles County) - election August 4   
 

* Appearance on this list does not suggest endorsement by the county or state Green Party and is for information purposes only. To learn more about each candidate, follow the links for each where they are provided.

 
County: